Co dělat, když vztah s maminkou nefunguje? Nelámejte nic násilím, chce to čas

07.05.2021

Vztah s maminkou je velmi citlivá záležitost, plná pocitů a citu. Je citlivější, než vztah s tátou. Může se stát, že z nějakého důvodu komunikace a důvěra přestane fungovat. Hledat viníka je těžké, protože se dá cokoli pokazit slovy, chováním, způsobem života, gestem.

Je zvláštní, jak se dokáže něco tak křehkého rozbít na milion kousků a není žádné lepidlo, které by ty kousky dokázalo dát dohromady

Žádná snaha, pokus o nápravu, ochota opustit, nic nezabírá. Takový narušený vztah vyžaduje čas nebo smíření se s tím, že už to jiné nebude. Znám případy, kdy rozdělila rodiče od dítěte v víra. Rodiče patřili do náboženské skupiny a jejich dítě tohle nadšení v dosáhnutí dospělosti nesdílelo. Byl konec lásky, došlo k odcizení, dítě začalo bydlet mimo dům a žilo svůj život. Rodiče doslova svoje dítě zapřeli a když se náhodou někde potkají, řeknou si jen suše "Dobrý den. Nebo ahoj.", jak smutné. Zde není šance ke změně, pokud v tom hraje roli fanatismus a nezvítězí láska k dítěti. Ano, i takové případy jsou mezi námi a dějí se v našich životech. Myslím si, že je to hodně bolestné hlavně pro dítě, které nechápe, že máma dokázala zapřít svoji krev a změnila svoji lásku ve vzduchoprázdno, bez pocitu. Tohle se pak táhne celým životem všech zúčastněných a má dosah i na další členy rodiny. 

Dalším případem může být nějaká rozepře a hádka mezi mámou a dcerou nebo synem. Hádka, při které se máma hluboce urazí a není schopná odpustit urážku, která ji zasáhla uvnitř její duše. Zde se musíte hodně snažit a dát tomu čas. Jednou vám snad odpustí. Příště važte pečlivě svá slova, co jednou vyříkejte nemůžete jen tak vrátit. Ublížit můžete i svých špatným chováním, odmítnutím pomoci, když vás potřebuje. Nebo zapomenutím na její narozeniny, svátek a podobně. Stejně může dojít k ublížení, kdy urazí máma vás.

Máma si zaslouží péči a i tak táta, hlavně ve stáří. Dávejme jim tolik lásky, kolik unesou

Nedělejme, že neexistují. V případě, že nemají zájem, dejte tomu čas a nic nelámejte přes koleno. Snad se jednou vše spraví a budete zase rodina. V jiných situacích, kdy je vaše snaha marná a vy jste to už vzdali, smiřte se s tím. Přijměte v sobě tuto skutečnost jako realitu, kterou nelze nijak ovlivnit. Pusťte tento problém z hlavy a žijte svůj život naplno. Vztahy jsou komplikovaná věc. Nikdy v sobě neduste nenávist, je třeba také umět odpouštět. Život je moc krátký, nemarněte ho něčím, co třeba změnit nejde. A pokud můžete udělat vstřícný krok a druhá strana čeká, udělejte ho. Nebudete litovat. Přeji hodně štěstí! 

 Blogerka Michaella 

(Zdroj obrázků pixaba)