Přestaňte se sebekritikou a začněte se více chválit!

09.10.2020

Proč je důležité přestat se sebekritikou? Protože není potřeba se vědomě srážet, urážet a podceňovat. Sebekritika nám možná umí na chvíli otevřít oči, ale proč si ubližovat?

Celý život se učíme sebelásce a milujeme se i s nedostatky

My přece pracujeme na tom nehledat na sobě chyby, chceme posílit své vnitřní sebevědomí a chceme se naučit více si věřit a pracujeme na cestě k lepšímu já. Z každého mínusu se snažíme udělat pomoci vnitřní změny plus. Tak proč sebekritika?! Ne, zahoďte vlastní podceňování a více na sebe myslete s láskou. Jsme přece jedinečné bytosti a nechceme být smutné a podceňované.

Pochvala je pohlazení po duši i tváři, naučme se chválit

Pochvala má své kouzlo. Umí nás potěšit a cítíme se díky ní tak nějak lépe. Je posunutím k sebejistotě, k ocenění za snahu. Ale co když nás nikdo nechválí a my se cítíme nedoceněni? Naučte se pochválit (sama sebe)

  • Podívejte se do zrcadla. Co vidíte?
  • Vidíte sebe, svoji tvář, svoje tělo, svoje oči, rty, vlasy.
  • Vidíte úžasnou ženu, která svůj život žije s radostí a nevzdává se v žádném okamžiku.
  • Vidíte krásnou bytost, která si zaslouží spoustu lásky a péče a obrovskou pochvalu.
  • Řekněte si nahlas před zrcadlem pozitiva, které jste ten den rozhodnutá udělat nebo se už staly.
  • Pochvalte sebe za něco, co jste ten den udělala a bylo pro vás nebo pro druhé přínosné. Zasloužíte si to!

Za co všechno se můžete pochválit?

Že jste úžasná manželka, partnerka, maminka, dcera, sestra, přítelkyně, řidička, pracovník, sousedka... Pochvalte se za pořádek, který denně děláte doma. Pochvalte se za dobré jídlo, které jste uvařila. Pochvalte se za schopnost fungovat nejen pro sebe, ale i pro druhé. Pochvalte se za trpělivost, kterou se sebou a druhými máte. Pochvalte se za práci, kterou denně odvádíte. Pochvalte se za vše, za co si pochvalu zasloužíte. Podařilo se vám změnit životosprávu? Super. Koupila jste si šaty, ve kterým vám to moc sluší? Super. Zvládla jste náročný den? Obdivuhodné. 

Cokoli je pěkné a pozitivní si zaslouží pochvalu. Nebojte se za vše poděkovat a chválit. Užijte si ty chvilky pro sebe, oceňte se, mějte se ráda a nebojte se pochválit nahlas. S každou pochvalou a oceněním budete šťastnější a spokojenější. Vy si to zasloužíte, tak směle do toho, začněte s pochvalou už dnes. 

I když je článek psaný hlavně o ženách, platí to samé i pro muže. Každý z nás potřebuje pochvalu a zvednout sebevědomí. 


Článek byl publikovaný na zenysro 11. 6. 2019